Také máte doma poklad, zvaný rula
Balkánská rula https://www.stoneexpert.cz/rula/ je ve stavebnictví pojmem. Je to druh přírodního nerostu s výjimečnými vlastnostmi, a kdo si jej pořizuje, měl by znát alespoň ty základní.
Je pevnější, než žula – mají podobné názvy, ale přesto je rula pevnější. Když si prohlédnete chodník nebo silnici, vydlážděnou žulovými kostkami (pokud ještě vůbec někde je k vidění), zjistíte, že i tam, kde zub času hlodal desítky let, se prakticky povrch kostek nezměnil. Žula je nesmírně kompaktní, tvrdá, houževnatá a odolná vůči otěru a mechanickému namáhání. A rula? Ta je na tom ještě lépe.
Můžete s ní tedy vyrukovat i před garáž, můžete po ní jezdit denně autem, můžete na ní nechat auto zaparkované třeba celý rok a nic se nestane. Samozřejmě se tento nerost hodí i do interiéru, prakticky kamkoli, kde předpokládáte nějaké zatížení, třeba trezorovou skříní, starožitným nábytkem nebo obřím akváriem, řekněme o objemu tisíce litrů. Pokud zátěž jedné tuny zaplněného akvária vodou unese statika objektu, rula to zvládne určitě.
Dobře vede teplo – když se rozhodujete vybudovat v domě vytápění a máte před sebou již hotový projekt s radiátorovými tělesy, nebude to zrovna to ideální, co by vám poskytlo patřičný komfort. Berte v potaz, že z radiátoru pod oknem vzduch vstoupá ihned ke stropu, a tam se usadí, načež pouze zčásti se smísí se studeným vzduchem u podlahy. A výsledek? U stropu pětadvacet stupňů a na zemi sotva devatenáct.
Vsadíte-li ovšem na podlahové topení, je to něco jiného, Teplo od země je nesmírně příjemné na reflexní body na chodidlech a celé to ještě podpoříte vhodnou podlahovou krytinou. V ideálním případě kamennou dlažbou, a třeba z ruly. Kámen totiž dobře vede tepelnou energii a předává ji postupně dál, takže máte doma něco podobného, jako kámen vyhřátý sluncem. A chůze po kamenech, krásně teplých, to je přece tak dokonalý balzám na pocuchané nervy!