Fitness versus kulturistika – aneb mějte jednou pro vždy jasno

Dnes už není ničím zajímavým, když slyšíme, že se někdo baví o fitness https://www.mylifestyle.cz/fitness/. V dnešních dnech se každý, kdo jen trochu cvičí označuje za fitnesáka a sociální sítě jsou přímo nabité k prasknutí takzvanými fitnesskami, které neváhají ukazovat své umění a nebojí se radit ostatním. Pojem fitness ovšem znamená mnohem víc, než si spousta osob myslí. Neváhejme tedy a pojďme se společně podívat na tento obor z blízka.

Výběr činek

Hlavním problémem vymezení pojmu fitness je, že se velice často plete s kulturistikou a také to, že se tento pojem postupem času a chápání lidského těla měnil. Definice fitness je, že se jedná o soubor sportovních činností, které jdou v ruku v ruce se zdravým životním stylem. Cílem fitness je dosáhnutí celkového zdraví, dobré kondice, skvělé vytrvalosti, zvýšení tělesné síly a obratnosti. Dalším důležitým kritériem je soulad ducha s tělem, což v zjednodušeném pojetí znamená, že se budeme skvěle cítit psychicky a budeme krásni nejen tělem ale také duchem. A to vše se kloubí také s rozvojem svalové hmoty.

Na druhé straně se setkáváme s kulturistikou, která je založena hlavně na budování svalové hmoty, čehož se dosahuje převážně zvedáním těžkých vah, posilováním a vzpíráním. Spolu s požadavkem o co největší svaly se kloubí snaha o co nejmenší procento tělesného tuku. Důležité je také zmínit, že se při této sportovní aktivitě bere ohled na posilování celého těla, nikoli jen vrchní části, jak si často většina osob myslí.

Žena ve finess centru

Když se vše takhle jednoduše pojme, je naprosto jasné, co je, co a divíme se, jak je možné, že jsme si tyto dva pojmy mohli vůbec někdy zaměňovat. Tak k neuvěření to ale není a hned vám řeknu proč. Za vše může tradiční člověčí soutěživost, která někdy nezná mezí. Z tohoto důvodu začaly vznikat kulturistické a fitness soutěže, kde se začali utkávat nejlepší s nejlepšími. Výsledkem bylo, že se všichni snažili o dosáhnutí vrcholné kondice, za kterou stály měsíce někdy i roky dřiny, odříkání a náročných tréninků, a tím se stalo, že fitness milovníci se začali nápadně podobat kulturistům jak vzhledem, tak stravou, která byla upravena k tomu, aby se dosáhlo co nejmenšího procenta tělesného tuku a také co nejmenšího obsahu vody v organismu, což vede ke zvýraznění svalové hmoty.

Na závěr tohoto článku je také důležité zmínit, že ne každý, kdo prohlašuje že se fitness anebo kulturistice věnuje, je odborníkem na tento obor. V řadě případů se totiž stává, že se jedná o osoby, které se začnou věnovat této sportovní aktivitě ale jen povrchně, aniž by šly do hloubky a zajímaly se o to, co a jak. Kdybyste tak chtěli do někoho takového pomoci například se sestavením tréninku anebo jídelníčku, nejdříve si zjistěte, zda se jedná o opravdového odborníka.