Co je dobré vědět o jezdectví

Když se někdo zabývá tímto sportem, vyžaduje se po něm výborná kondice, ke které ještě nikdo nepřišel jen tak přes noc. Zároveň jde o porozumění s velkým zvířetem, které si vždy může udělat po svém a o správném držení těla ani nemluvě. Tento sport vyžaduje trpělivost, sílu a rovnováhu.

 kůň skáče přes překážku

Jezdecké disciplíny

 

Jednoduše řečeno se rozlišuje "anglické" a "westernové" ježdění. Oba styly jsou odlišné způsobem pohybu koně, ovládání a používá se jiná výbava. Mezi hlavní disciplíny se řadí parkur (parkurové skákání), dostihy, drezura, všestrannost, reining, voltiž, spřežení a vytrvalost. Pojďme si pár z nich vysvětlit!

 westernové ježdění

parkur – jezdec se s koněm snaží co nejrychleji a bezchybně překonat všechny překážky 

drezura – elegantní předvedení cviků a dosažení společné harmonie jezdce a koně

všestrannost – kombinace tří jezdeckých disciplín: drezury, cross country a parkuru

reining – popisován jako drezura ve westernu

voltiž – gymnastika na koni bez sedla

 kůň s jezdcem

A co jezdecká výbava?

 

Na co by člověk rozhodně neměl zapomenout, když se vrhá do světa jezdectví, je přilba. Naprostá nezbytnost, nad kterou by nikdo neměl jen tak mávnout rukou. Hlavu je potřeba si chránit, a protože se nejen v začátcích může přihodit pád, není dobré brát tuto základní a nepostradatelnou výbavu na lehkou váhu. 

 

Dále se rozhodně hodí kvalitní jezdecké kalhoty (označovány jako rajtky) a boty –  lepší jsou vyšší s lehkým podpatkem, aby noha nevklouzla do třmenů nebo jezdecká perka. Dobré je také do výbavy zařadit i páteřák pro ochranu páteře a rukavice, které vám pomohou lépe držet otěže a oceníte je hlavně v zimě!

 

Přemýšlíte po tomhle článku, že byste si jízdu na koni nakonec také chtěli vyzkoušet? Určitě se nebojte a zastavte se do jakékoliv jízdárny poblíž. Bude to určitě jeden z těch zážitků, na který nikdy nezapomenete a možná se vám jezdectví zalíbí natolik, že se do tohoto světa na delší čas vydáte i vy sami.